IPES 0208CA-12V
IPES 0208CA-12V
ID: 328091
8 10/100TX + 2 10/100/1000T/Dual Speed SFP Combo - w/ 8x12V~48V PoE at/af Injector Industrial Switch
(PresseBox) - .
- Conforms to IEEE 802.3at/af PoE standard
- Input voltage 12V~48V, Output voltage 48V PoE
- Max PoE budget 240W at 48V,120W at 24V, 90W at 12V input
- Relay Alarm Output System Events
- -40°C~75°C Wide Operation Temperature (-E model)
Equipped with DC 12~48V redundant input power, the Lantech IPES-0208CA-12V is able to boost input voltage from 12V to 48V then feed each PoE port up to 15.4Watts/30Watts with total PoE power budget 90W at 12V, 120W at 24V input or 240W at 48V input. It also supports relay contact to connect with alarm system in case of power or port failure.
Lantech IPES-0208CA-12V is designed to meet the demands of vehicle and industrial environments, comes packaged in a robust IP30 housing and has been tested extensively to meet Industrial EMI and EMC standards. Rigorous mechanical testing has also been undertaken to comply with free fall, shock and vibration stability test requirements, which ensure long term reliability in critical industrial environments. It is the most suitable PoE switch for bus, carriage, other vehicles and industrial areas where the power source is limited with 12V or 24V but has demand of surveillance or VoIP applications.
Unternehmensinformation / Kurzprofil:
Bereitgestellt von Benutzer: PresseBox
Datum: 04.03.2014 - 17:20 Uhr
Sprache: Deutsch
News-ID 328091
Anzahl Zeichen: 1619
contact information:
Town:
Klingenberg
Kategorie:
Hazadous Materials Management
Diese Pressemitteilung wurde bisher 497 mal aufgerufen.
Die Pressemitteilung mit dem Titel:
"IPES 0208CA-12V"
steht unter der journalistisch-redaktionellen Verantwortung von
Lantech Communications Europe GmbH (Nachricht senden)
What if your network failed… right now- ...
Alle Meldungen von Lantech Communications Europe GmbH
Werbung
Sponsoren
foodir.org The food directory für Deutschland
News zu Snacks finden Sie auf Snackeo.
Informationen für Feinsnacker finden Sie hier.
Firmenverzeichniss
Firmen die firmenpresse für ihre Pressearbeit erfolgreich nutzen
1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z